Blog

Latest News and Updates

how-much-energy-does-a-solar-panel-produce.jpeg

Kas päikesepaneelid on õige valik?

Kui kuulute nende inimeste hulka, kes kaaluvad tõsiselt päikesepaneelide paigaldamist enda koju või firmasse, siis on see kindlasti väärt investeering, mis toob kaasa palju rohkem, kui lihtsalt raha kokkuhoiu. See otsus aitab teil olla ka keskkonnsaõbralik ning lisab kindlasti väärtust ka teie kinnisvarale.

Päikeseenergia

Päikeseenergia tööstus kasvab kiiresti ning on arenenud äärmiselt kiiresti viimaste aastate jooksul. Uurimused on näidanud, et kulutused koduse päikesepaneelide süsteemi rajamisele on oluliselt vähenenud ulatudes kuni 40% väiksemaks, kui kümme aastat tagasi. Seega ei ole paremat aega päikesepaneelide paigaldamise kasuks otsustamiseks, kui praegu.  Võtke kasutusele taastuv ning äärmiselt puhas viis energiat saada kas enda kodus või äriettevõttes.

Tänapäevases kaasaegses ühiskonnas on elektriarved eeldatavasti ühed suurematest kulutustest majapidamises  ning seetõttu on ülioluline, et leiaksime energia tootmiseks paremaid lahendusi, kui on fossiilsed kütuseid. Üks suurepärane võimalus energiakulludelt kokku hoida, ongu paigaldada päikesepaneelid, et te ei oleks enda energiavajadustes enam nii sõltuvad elekrit tootvatest suurfirmadest.  Seega saate te madalamad elektriarved ning kui paigaldate piisaval hulgal päikesepaneele, siis võib see tähendada ka seda, et lõpuks ei vaja te enam elektrigirma poolt toodetavat elektrienergiat üldse.

Tööpõhimõte

Päikesepaneeli poolt kokkukogutud päikeseenergia muudetakse elektrienergiaks, mida on võimalik kasutada erinevate elektrit tarbivate seadmete käivitamiseks koduses majapidamises. Üks päikesepaneel suudab toota vaid piiratud koguse elektrienergiat, seega peate te piisava energiavaru saamiseks kindlasti paigaldama suurema koguse päikesepaneele. Paneelide paigaldamiseks sobivaim koht on maja lõunapoolne katus, mis ei ole varjatud suurte puude või kõrvalasuate hoonete poolt. Sobiva katusepinna puudumisel võib loomulikult paigaldada päikesepaneelid ka lagedale põllule, kus on piisav päikesevalgus. Igal juhul toob päikesepaneelide paigaldamine teile kokkuhoiu energiakuludelt, sest oise energiat tootes ei ole teil vaja tasuda suuri elektriarveid energiafirmadele.

Kui eelistate energiatõhusat kodu, siis on alati võimalik jälgida lihtsaid nippe energia kokkuhoidmiseks. Te võite näiteks kasutada nutikaid energiakaableid või lülitada välja seadmed, mida te pidevalt ei tarvita, võtta kasutuasele LED pirnid või tihendada uksed-aknad, et vältida energia päsemist majast välja. Võite tellida ka energiaauditi enda kodule, et teha selgeks need kohad, kust soojusenergia välja pääseb ning seeläbi tihendada vaid olulisi osi elamisest. Kui te aga ei soovi ülalpooltoodud meetmeid kasutusele võtta, kui soovite siiski väiksemaid elektriarveid, siis on suurepäraseks lahenduseks hakata ise elektrienergiat tootma päikesepaneelide abil.

Vaadake hoolega üle enda maja. Kas sellele on piisavalt suur katus, mis on suunaga lõuna poole? Kui jah, siis olete õnnega koos, sest just see on ideaalne koht päikesepaneelide paigaldamiseks. Ida-läänesuunaline katus sobib loomulikult ka, kuid see ei tooda nii palju elektrienergiat, kui lõunasuunaline katusepind. Lisaks katuse suunale on oluline, et katusele ei langeks varju mõnelt suurelt puult või naabermajalt, et mitte varjata ära päikesekiired, mida päikesepaneelid vajavad energia tootmiseks.

read more
Lisa HarrisKas päikesepaneelid on õige valik?
images-13.jpg

WC renoveerimist alsta tualettpoti valikust

Kui soovite osta enda koju uut tualettpotti, siis võib selguda, et see ei olegi nii lihtne, kui esmapilgil tundub. Arvesse tuleb võtta saadaolevad pottide kõrgused ning laiused, lisaks sellele ka potiosa pikkus ja kuju ning ka olemasoleva tualettruumi või vannitoa suurust. Ning mis kõige tähtsam – arvestama peab ka võimaliku eelarvega, sest hinnad erinevad arvestatavalt.

Enamik koduomanikke on loomulikult huvitatud vee säästlikumast kasutamisest ning väiksematest veearvetest. Selle omaduse jaoks toodavad paljud sanitaartehnikafirmad kahesüsteemseid tualetipotte. Sellistel pottidel on tavaliselt kaheks osaks jagatud loputusnupp, mille ühe osaga vabaneb umbes pool vee kogusest ning mõlemat nuppu vajutades tühjeneb kogu veepaak. Terve eeldatava poti eluea jooksul võib pere kokku hoida isegi paar tuhat eurot.

Kindlasti on oluline leida pott, mille loputussüsteem töötab piisavalt efektiivselt. Võite ju osta ilusaima poti maailmas, kuid kui selle loputussüsteem pole piidavalt tõhus, siis on see kole. Enne 1994 aastat toodetud potid kasutasid üle 13 liitri vett ühe loputuskorra ajal, mis on rohkem kui keskmine ämbritäis. Tänapäevased tualetipotid suudavad hakkama saada poole väiksema veekogusega, mis on oluliselt säästlikum nii rahakotile kui ka keskkonnale. Vanema madala ärajooksuga potis ei loputanud korralikult, kuid tänapäeva tehnoloogia areng on jõudnud nii kaugele, et ka sellised potid töötavad piisavalt efektiivselt ning neid võib julgelt poest osta. Kuid nagu iga tootega, kehtib ka tualetipottide puhul tõsiasi, et mõni töötab paremini kui mõni teine. Parima kvaliteediga tualetipoti leidmiseks tuleks külastada müügisalongi ning vestelda müüjaga, kes oskab kindlasti anda head nõu.

Loputamissüsteemi juures on oluline ka kasutusmugavus ning hügieen. Sellele saab lisarõhku panna, valides enda potile sobivaima prill-laua. Suure pauguga kinnikukkuvad tualettpoti kaaned ei ole mitte ainult lärmakad, kuid võivad osustuda ka ohtlikuks just väikeste laste puhul. Selle probleemi kõrvaldamiseks lõi Kohler vaikselt sulguva tualettpotikaane ning prill-laua, et seda saaks ohutumalt kinni panna. Sellised prill-lauad on ehitatud selliselt, et nad sulguvad vaikselt isegi väikese puudutuse peale. Lisaks sellele, et need on väga mugavad, võimaldab ühe puute tehnoloogia puutuda wc-potiga , prill-lauaga ja poti kaanega kokku minimaalselt, kui seda sulgeda. Paljudel sellistel potikaantel on ka kiirelt avatavad hinged, mis võimaldavad teil eemaldada terve prill-laua ilma spetsiaaliseid tööriistu kasutamata.

Enne uue tualettpoti ostmist mõõtke kindlasti ära vannituba, et teha kindlaks, millised on võimalused erineva kuju ja suurusega poti paigaldamiseks. Kõige olulisemad mõõdud on vahemaa seina ja äravoolutoru vahel, mis on keskmiselt 30 cm, kuid võivad kõikuda ka 25 ja 35 cm vahel. Selle mõõdu saamiseks mõõtke ära vahemaa vannitoa seina ja äravoolutoru vahel ning võrrelge seda enda soovitud tualetipoti mõõtudega.

 

read more
Lisa HarrisWC renoveerimist alsta tualettpoti valikust
Snuggly-socks-mug-of-tea-woman-350-415x260.jpg

Parimad õhksoojuspumbad säästavad kulusid

Õhksoojuspump on ju üks parimaid kütteseadmeid üldse, mis viimasel ajal Põhjamaades turule on tulnud. Õige seadmega, mis on paigaldatud õigesse kohta, on energiasääst garanteeritud. Oluline on ainult jälgida, et soetatud ja paigaldatud saaks õige mudel . Kui soovite minna kindla peale välja, siis oleks mõistlik valida Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi või Panasonicu eliitmudelid. Selle vähene elektri- ja ruumikulu, ülikiire paigaldus, kiire kütmine ja fakt, et sama raha eest saab ka jahutuse, teebki õhksoojuspumbast aina populaarsema valiku küttesüsteemide hulgas. Pole ühtegi teist soojuspumbaliiki, millel oleks nii lühike tasuvusaeg.  Ent ei tohi unustada, et ka nimetatud tootjad toodavad ka odavama klassi seadmeid, seega on oluline jälgida ka muid parameetreid peale tootjafirma nime. Kindlasti on olemas neid õhksoojuspumpasid tootvaid firmasid, mida maaletoojad ja paigaldajad ei soovita kliendile panna. Kolm sellist seadet on näiteks Galanz, Climoo ja Ultimate, mis on oluliselt problemaatilisemad omasuguste hulgas.  Nende seadmete peamised negatiivsed omadused on suur müratase, väga halb elektritarbimise ja soojatootlikkuse suhe, külma ilmaga väike soojendusvõimsus. Need on aga just niisugused omadused, millele oleks vaja mõelda õhksoojuspumpa soetades ning nende kvaliteedis kindel olema.

Eelised

Õhksoojuspumba eelised on tuntavamad eeskätt neile, kes muidu kasutavad elektrikütet. Õhksoojuspump on suurepärane valik lisaküttekehana kasutamiseks, sest võimaldab teiste küttesüsteemide kõrval luua elamisse mõnusa hubase õhkkonna. Samuti on õhksoojuspumbad muutunud populaarsemaks suviaomanike hulgas, sest võimaldavad elamus hoida pidevalt ühtlast temperatuuri ning vajadusel kiiresti tubadesse soe õhk sisse saada.Õhksoojuspump on elektriradiaatoriga võrreldes umbes kolm korda säästlikum ning kvaliteetne õhksoojuspump peaks ennast ära tasuma juba 1-3 aasta jooksul. Näiteks Mitsubishi Electric MSZ-FD25VA, mille kasutegur kütmisel on 5,33 (+7YC juures) , mis tähendab, et 1 kWh elektrienergiaga toodab pump üle 5 kW sooja.

Palju probleeme võib tekkida näiteks kortermajades, kuhu tihtilugu paigaldatakse liialt osavad seadmed, mis oma suurema müratasemega häirivad seadme läheduses elavaid naabreid.  Sellisel juhul on reeglina abi kallima seadme ostmisest, mille müratase on oluliselt väiksem ning majaelanikke seetõttu ei häiri. Väga oluline õhksoojuspumpa paigaldades leida välisseadme jaoks koht, kus see kedagi ei sega ja kus seadmest tilkuv sulatusvesi kahju ei tekitaks.

Panasonic

2016 aastal uuenenud Panasonic HZ-seeria on soojuspumba turu üks liidritest kõikides tarbija jaoks olulistes näitajates. . Seade kasutab oma tööks äärmiselt keskkonnasõbralikku külmakandjat R32. Eriti kõrge COP (kasutegur kütmisel) ja küttekaabliga varustatud Scroll-kompressor tagavad maksimaalse energiasäästu aastaringselt. Panasonicu poolt patenteeritud Inverter+ tehnoloogia teeb selle seadme üle 20% efektiivsemaks. See tähendab 20% võrra väikseimaid elektriarveid võrreldes muude Inverter tüüpi soojuspupmadega.  Soojuspumba eeliseks on  selles suur efektiivsus, erakordselt kõrge kasutegur, ning äärmiselt madal müratase või suutlikkus töötada väga madalate temperatuuride juures. Kõik selles seadmes on lihtsalt parim. Uuematel mudelitel on tehase poolt paigaldatud nii kompressori kui ka seadme kondensaatvee sulatamiseks mõeldud küttekaablid. Need teevad seadmest tõelise Nordic mudeli, mis on mõeldud kasutamiseks põhjamaistes tingimustes. Seadmega on soovi korral võimalik hoida eramus madalat temperatuuri isegi kuni +8C või +10C. Seade on varustautud kolmetoimeline Super Alleru Buster süsteemiga, mis on mõeldud allergikutele. Seadmel on kaugjuhtimise valmidus.

Valides enda koju sobilikku õhskoojuspumpa, tuleb olla tähelepanelik toodete omaduste suhtes, et esialgne investeering hiljem ka energiasäästu näol enda ära tasuma hakkaks. Üheks tuntuimaks ja kvaliteetseimaks õhksoojuspumpade tootjaks on osutunud Fujitsu firma oma mitmekülgse toodanguga

read more
Lisa HarrisParimad õhksoojuspumbad säästavad kulusid
Lanzo_Ensuite_V1.jpg

Vannitoa disain ja sisustamine on kogumas populaarsust

Vannitubades võib hommikuti toimuda täielik kaos. Uuringud näitavad, et vannitoad on need kohad, kus toimuvad kodus kõige tõsisemad lahingud. Vannituabsid tuleb väga tihti jagada mintme inimese vahel just siis, kui ajaga on kitsas käes. Selle tagamine, et sinu vannituba töötaks efektiivselt, on äärmiselt oluline, kui sa ei soovi pidevalt perekondlikku draamat. Õige vannitoa mööbli valimine võib aidata sul vältida potensiaalset vannitoasõda.

Kui tuleb aeg valida vannitoale uut mööblit, siis on valikuvõimalusi mitmeid. On võimalik osta mitmeid erinevaid mööbliesemeid, mida müüakse mööblipoodides, kodukaupade poes, veebikauplustes ning paljused salongides. Küsimus on aga selles, kas teil on neid vaja ka tegelikult osta või mitte. Kui olete otsustanud vannitoamööbli siiski uue vastu välja vahetada, siis on see reeglina väga arukas otsus teie poolt ning kui mitte, siis eh peaksite veel järele mõtlema.

Vannitoa mööbel ning just eriti vannitoakapid on saanud koduomanike hulgas vaiendamatuks hitiks viimastel aastaten ning vanitoa sisustamine on kasvav trend. Tähelepanu ei pöörata mitte ainult igapäevaste asjade ärapanemisele, vaid ka sisekujunduslikele elementidele ning sellele, kuidas sobib vannituba kokku ülejäänud elamu interjöriga. Tänapäeval kasutatakse vannitoa sisustamisel oalju keraamikat ning seda nii põrandate ja seinte katmisel kui ka vajalike sisustuselementide juures.

Rääkides panipaikadest, tuleb kindlasti mõelda enda isiklikele praktilistele vajadustele. Isegi, kui teie vannituba on väikene, on võimalik sinna mahutada väikesemõõdulisi panipaiku, kappe või riiuleid, mis pakuvad vajalikku pinda, et saaksite ära panna oma rätikud, hügieenitarbed või tualettpaberirullid. Vannitoa ärajagamine on lihtne vastupidava ning usaldusväärse mööbli abil, ning samamoodi  võimaldab hea vannitoamööbel hoida isiklikud tualett-tarbed eemal ka võõra pilgu eest. Kui sul on kodus väikesed lapsed, siis on eriti oluline, et vannitoa mööbel oleks selline, kus saaks hoida vajadusel meditsiinilisi vahendeid, kallist kosmeetikat ja kemikaale selliselt, et väikesed käed nendele kuurde ei pääseks – kindlalt luku taga.

Erinavaid kapikesi ning riiuleid on saadavad igas mõõdus, kujus ja suuruses, seega leiab igaüks kindlasti endale meeldiva. Väha oluline on ära mõõta oma vannituba ning seda just väikeste ruumide puhul. Kui mõõtmine on tehtud, siis püüdke endale ette kujutada, millisena te soovite oma tulevast vannituba näha. Salongidest on võimalik osta täiskomplektset sisustus, mille hulgas on kõik, mida te võiksite oma vannitoas ette kujutada. Lisaks funktsionaalsusele on valikus ka väga ilusaid, kaasaegseid ning stiilseid vannitoakomplekte, mille hulgast peaks sobivaima leidma igaüks.

Vannituba ei pea koosnema ainult tualettpotist, valamust ja dušinurgast või vannist. Lisades vannituppa ka funktsioaalset ning stiilset mööblit, toote te ruumi silmailu ning lahendate ka üsna levinu probleemi asjade paigutamisega. Korralikud panipaigad on olulised, et te ei peaks kulutama aega sahtlites ja kappides sobramisele ja õigete tualett-tarvete või meigivahendite leidmisele. Ka teie pereliikmetel on kergem vannitoas toimetada, kui nad teavad täpselt, kus mingi asi asub, See võimaldab lisaks ärajänud närvikulule säästa ka aega ning seda just eriti hommikuti, kui kõigil on väga kiire.

read more
Lisa HarrisVannitoa disain ja sisustamine on kogumas populaarsust
2.jpg

Korralik õhksoojuspump on pikaajaline investeering

Õhksoojuspump on väga mugav ning keskkonnasõbralik küttesüsteem, kuid seda ostma asudes põrkume tihtilugu asjaoluga, et valik ning hinnaklass on äärmiselt lai. Siinkohal tuleb endale selgeks teha, mis peitub kallima ja odavama õhksoojuspumba hinna taga ning  kuidas üldse kujuneb seadme hind.

Üks tähtsamaid asju soojuspumba valikul on sesoonne soojustootlikus meie kliimavööndis. See näitab mitu kWh suudab soojuspump aastas soojust toota. Mida kõrgem on see näitaja, seda vähem peab kasutama lisakütet ja seda lühem on seadme tasuvusaeg. Õigesti dimensioneeritud ja valitud seadme tasuvusaeg on 2 – 3 aastat. Odavate seadmete puhul võib sellise seadme tasuvusaeg pikeneda kuni 10 aastani ja hullemal juhul ei tasugi ära. Õhksoojuspump töötab küll elektri pealt, kuid selle kasutegur on oluliselt suurem, kui elektriradiaatori oma, sest iga kulutatud kilovatt-tunni (kWh) juures toodab õhk-õhk soojuspump kuni 5,3 kWh soojusenergiat. Siiski peab arvestama sellega, et välistemperatuuri langedes langeb ka soojuspumba võimsus.

Meie kliimas, kus soojust on vaja pumbata efektiivselt nii +10°C juures kui -20°C älisõhutemperatuuri juures, annab suurima säästu kallimatele õhksoojuspumpadele paigaldatud elektrooniline paisuventiil. Odavates seadmetes kasutatavad kapillaartorud või mehaanilised paisuventiilid ei suuda selliste temperatuurivahedega säästu pakkuda. Kindlasti on oluline ka see, et seadme paigaldajalt nõutaks soojuspumba õiget seadistamist, et energiasäästlik kasutamine üldse võimalik oleks.  Pakasega õhksoojuspumba kasutegur küll langeb, kuid kvaliteetseimad masinad suudavad tagada väga hea tulemuse ja kuni -20 kraadise pakasega. Õhksoojuspumba soojustegur langeb koos temperatuuri langemisega, kuid ka väga külma pakasega on õigesti seadistatud  soojuspumbaga sääst kuni 50%. Külma välistemperatuuri puhul peab kompressor tegema tasa välisõhu ja väljapumbatava sooja õhu vahe ning see lisab koormust. Samuti muutub külmaaine ringlus aeglasemaks ja tarbimisvõimsus langeb.  Oluline on teada, et alates -30 kraadisest külmast on soojuspumba tarbitav energia ning sellest saadav soojusenergia üks-ühele ning seega ei ole nii külma välistemperatuuriga enam õhksoojuspumba kasutamine otstarbekas.

Korralikus õhusoojuspumbas kasutatakse muudetava pöörlemiskiirusega kompressorit. Tavalises konditsioneeris on võimalik kompressorit kasutada ainult täisvõimsusel. Muudetava kiirusega kompressor, ehk inverterkompressor on oluliselt kallim, kuid annab püsikuludes tunduvalt suurema säästu. Ka inverter on oluline osa õhksoojuspumbast, mille kvaliteet mõjutab seadme hinda. Kõige säästlikum inverter on alalisvoolu inverter, mis juhib kompressori pöördeid kuni 9 erineva parameetri järgi ning  sealjuures arvestabs ee  ka välisõhu temperatuuri muutustega. Lihtsamad seadmed töötavad ainult puldist määratud temperatuuri järgi, mis on loomulikult vähemsäästlikud, sest kui nende temperatuuri manuaalselt ei muudeta, siis võivad nad jällegi töötada üle- või alakoormusega. Parematel seadmetel on kuni 9 andurit, mis juhivad soojapumpamise tööprotsessi, et see oleks säästlik ja paindlik. Lihtsamatel, ehk siis ka odavamatel seadmetel on tavaliselt 3 andurit.

Oluline on ka, et õhksoojuspumbad oleks korrallik sulatussüsteem, mis tagab seadme stabiilsuse ning töökindluse. Õiges õhusoojuspumbas peab olema sulatussüsteem, mis arvestab sulatust eelmiste sulatuskordade pikkuse, välisõhutemperatuuri ja aurusti temperatuuri järgi. Odavaid seadmeid sulatatakse taimeriga fikseeritud ajavahemiku tagant, mis ei pruugi aga tagada õigeaegset sulatust ning seetõttu vähendab seadme efektiivsust ning säästlikkust.

Õhksoojuspump võimaldab energiat säästa ainult juhul, kui ta õigesti tööle rakendada ja lasta tal maja kütta. Kõik algab soojuspumba siseseadme paigutamisest – nimelt peab see asuma kohas, kust soe õhk pääseb eluruumides takistamatult ringlema. Teiseks peab sissepuhe olema sellise tugevusega, et õhk tõepoolest ringleb ja viib soojuse eluruumidesse laiali. Kolmandaks tuleb muude kütteallikate (radiaatorid, põrandaküte) termostaadid keerata piisavalt madalale temperatuurile. Õhksoojuspump võimaldab energiasäästu ainult juhul, kui sellega võimalikult palju köetakse.

 

read more
Lisa HarrisKorralik õhksoojuspump on pikaajaline investeering
banner_home.jpg

Õigesti valitud kontorimööbel tasub end ära

Mugava ja produktiivse töökeskkonna loomisel on sobiva kontorimööbli valik väga oluline. Õigesti valitud lauad ja toolid tagavad töötegijale parimad võimalikud töötingimused ning seega ka tulemuslikuma töö. Arvestama peab eeskätt sellega, et kontoritööline veedab oma töökohal aega iga päev mitmeid tunde ning ebamugav töökeskkond ei tule kuidagi kasuks.

Hoiustamine ja panipaigad

Kuna kontorites on alati palju pabereid ning dokumente, mida hoiustada, siis on olulisim teha õige valik riiuli või kapi osas. Enne riiuli soetamist tuleb kindlalt paika panna kõik oma nõudmised, et vältida pettumust, kus lõpptulemus ei vasta soovidele. Tuleb mõelda sellele, millisesse keskkonda riiul paigutatakse, kui rasked on need asjad, mis sinna peale pannakse ja kas hiljem on vaja riiulit pikendada, kinnitades juurde lisaosasid. Valides melamiini, laminaadi või spooniga kaetud riiuli võite olla kindel, et viimistlus säilib kaua. Kvaliteetsetel riiulitel esineb osa vaheplaate fikseeritud ning osa liigutatavad. Stabiilsuse tagamiseks peab riiuli tagasein olema ühes tükis. Väikestest tükkidest tagaseinaga riiul jääb “tudisema. Soovituslik riiulivahe kõrgus tuleneb standartse A4 dokumendikausta kõrgusest. Üks kõige olulisem tegur õige riiuli valikul on kandejõud. Kõik kandejõud riiuliplaatide kohta on antud arvestusega, et raskused seal peal on ühtlaselt jaotatud. Kui soovite riiulit paigutada keset ruumi, siis tuleks mõelda sellele, kas soovite, et kogu kaup oleks mõlemalt poolt kättesaadav. Suurema kandejõuga sügavad riiulid on enamasti ühe suure riiuliplaadiga ja mõlemalt poolt (või igast küljest) ligipääsetavad. Kui soovite väiksema sügavusega metallriiulid omavahel “seljakuti” kokku panna, siis tuleks arvestada sellega, et enamik metallriiulitel on taga tugiristid ja kõikide riiulite kaubad ei ole mõlemalt poolt kättesaadavad.

Kontoritool on oluline

Lisaks riiulitele ja kappidele on oluline ka tooli valik, sest isegi vaid mõte istuda taburetil viis päeva nädalas paneb selja valutama. Kontoritooli valimisel ei tohi lähtuda põhimõttest “ajab asja ära”. Õige kontoritool tagab töö efektiivsuse ning korras rühi. Missugune kontoritool on minule sobilik? Siinkohal jõuab igaüks oma järeldusteni. Nagu pole olemas imerohtu haigusele, pole ka olemas kõigile sobivat imetooli. Esmalt tuleb välja mõelda millised funktsioonid on Teile töötooli juures tähtsad. Peale seda tuleks käia erinevaid toole proovimas. Tooli valimisel tuleks jälgida tooli üldkõrgust, et see oleks kasutajale sobiv. Lisaks sellele on oluline ka peatoe olemasolu ning selle reguleerimisvõimalus. Ära ei tohi unustada ka seljatoe ning käetugede reguleerimisvõimalust ning ka kiikemehhanismi olemasolu. Samas tuleb hoolega järele mõelda, milliseid nendest lisadest tegelikult vaja oleks, sest ei ole mõtet raha raisata kalli kõikide lisadega tooli peale, kui te tegelikult neid ei vaja. Seetõttu tuleks kontoritooli valik teha igal töötajal ise vastavalt oma vajadustele.

Laua valikust sõltub palju

Väga oluline on ka kontorilaua valik, sest just see on keskne töötegemise koht. Mugava kontorilaua taga on hea töötada ning see tagab kõrge produktiivsuse. Kontorilaud on kogu ülejäänud sisustuse nurgakivi. Lauda valides tuleks kõigepealt tähelapanu pöörata lauaraamile. Üheks võimaluseks on valida laud, kus jalad on kinnitatud üksikult kruvide abil metallraamile. Tähelepanelik tuleks olla sellega, kuidas jalad on kinnitatud, sest tihti kinnitatakse jalad vaid 2-4 kruviga, mis ei taga seda, et lauajalad korralikult all püsiksid. Sellist lauda ei ole kindlasti võimalik pidevalt liigutada. Oluliselt paremaks valikuks on metallist täisraamiga laud. Täisraami puhul liigub turul ringi mitu lahendust. Nendest esimene on ühe metalltalaga, mis ei moodusta korraliku täisraami ning raami vastupidavus jätab soovida. Õige täisraam on kahe metalltalaga, mis loob nelinurkse toetuspinna!

Lisaks laua raamistikule on vaja kindlasti tähelepanu pöörata ka lauaplaadile. Oluline on hinnata lauaplaadi kuju, selle paksust ning servaääristuskandi olemasolu. Kontorilaua valikul tuleks vältida nelinurkseid laudu, kuna nende ergonoomiline kasutegur on null. Kõige parema töökeskkonna tagab L-kujuline töölaud kuhu annab „sisse sõita“. Seda tüüpi laud võimaldab paigutada küünarnukid töötamise ajal lauale, mis tähendab, et ka pikema tööpäeva järel ei jää randmed valusaks. Ühtlasi saab kogu laua pinda mugavamalt ära kasutada. Plaadi paksus ei tohiks kindlasti jääda alla 16mm. Kõige parem lauaplaat on 22mm paksune. Antud lauaplaadi paremus on tingitud sellest, et turul pakutakse selle paksusega lauda väga palju ning antud lauaplaat ühildatud koos metallist täisraamiga jääb kestma aastateks. Servaääristuskant on materjal, mis katab lauaplaadi serva. Väga levinud on õhuke kant vahemikus 0,4-1,0mm, mis ei ole piisav. Õhuke kant jätab esiteks laua servad teravaks ning teiseks kergesti purunevaks. Jälgima peab ka kandi ühenduskohti – need peavad olema sujuvad ja sirged. Korralikult paigaldatud ning õige paksusega kant tagab ka laua veekindluse ning seetõttu ka pikema eluea.

Õigesti sisustatud kontoriruumid tagavad mugavad töötingimused töötajatele ning meeldiva keskkonna kliendile.

read more
Lisa HarrisÕigesti valitud kontorimööbel tasub end ära

Kodusoe vähese vaevaga – õhksoojuspumbad

Olete otsustanud paigaldada enda elamu kütmiseks õhksoojuspumba, sest see on säästlik ning mugav küttelahendus. Salongu või kauplusesse minnes leiate aga eest väga erinevas hinnaklassis õhksoojuspumpasid. Tekib küsimus, millist valida? Kas on tõepoolest kallim parem kui odav? Või piisab ka pisikesest ja odavad õhksoojuspumbast? Õhksoojuspumpa ostes on oluline kindlasti jälgida, et soetatud ja paigaldatud saaks kvaliteetne mudel . Kui soovite minna kindla peale välja, siis oleks mõistlik valida firmadest näiteks Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi või Panasonicu eliitmudelid.

Kindlasti tuleb arvestada ka soojuspumba kvaliteeti. Meie kliimas, kus soojust on vaja pumbata efektiivselt nii +10°C juures kui -20°C välisõhutemperatuuri juures, annab suurima säästu kallimatele õhksoojuspumpadele paigaldatud elektrooniline paisuventiil. Odavates seadmetes kasutatavad kapillaartorud või mehaanilised paisuventiilid ei suuda selliste temperatuurivahedega säästu pakkuda. See on ka üks peamistest põhjustest, miks ei lubata odavaid seadmeid alla -5°C temperatuuri kasutada. Meie talved on aga oluliselt külmemad.  Et tagada endale kindel soe tuba, tuleks valida kvaliteetne õhksoojuspump tuntud firmalt.

Väga heaks valikuks on näiteks  Fujitsu LM seeria õhksoojuspumbad, mida iseloomustab tõhusus ja kasutusmugavus. Need soojuspumbad on klassikalised seinale paigaldatavad õhk-õhk tüüpi soojuspumbad. Fujitsu kõige uuem suure jõudluse ja väga heade näitajatega tõhus LM- seeria Nordic mudel omab parimat hinna ja kvaliteedi suhet omas klassis. See seade on väga tõhus, sest selle 35% suurem soojusvaheti ja õhuvoolujaotur tagavad mugava põrandataseme kütmise. Ka see mudel on tehases katsetatud ja selle töökindlus on tagatud kuni -25° C pakasega. Sarnaselt LT seeria mudelitele on ka LM Nordic õhksoojuspumbad mõeldud kasutamiseks põhjamaa oludes ning selle välisseadmesse on sisse ehitatud küttekeha, mis hoiab teda külmumast.

Juhul, kui te aga soovite paigaldada pigem õhk-vesi tüüpi soojuspumpa, siis on ka siin Fujitsu üks juhtivamaid tootjaid maailmas. Fujitsu on juba tõestanud, et High Poweri seeria soojuspumbad sobivad meie kliimasse väga hästi. Töökindlus madalal välistemperatuuril ja ideaalne ühildumine kõrgetemperatuuriliste radiaatorküttesüsteemidega on High Poweri seeria soojuspumba trumbid. Tänu uuele lineaarse kontrolliga sissepritsesüsteemile tagab soojuspump sellised tehnilised näitajad, mida tõenäoliselt ei suuda ükski teine kodus kasutamiseks mõeldud õhk-vesisoojuspump.   Näiteks on Fujitsu High power mudelid kõrge kasuteguriga ja säilitavad oma võimsuse ka -25 kraadi juures ning on tootja poolt katsetatud ning tõestatult efektiivse soojatootlikkusega ka kuni -30 kraadise pakasega.  Seda tänu uuele “lineaarsele kontrolli süsteemile”, mis võimaldab seadmetel toota kõrgetemperatuurilist vett ka väga madalatel temperatuuridel ja seda ilma lisakütteta. Sellel soojuspumba mudelil on külmumis ja ummistuskindel patendeeritud koksiaalne soojusvaheti, A-energiatarbe ringluspump ning  elektriline lisakütteelement.Tarbevee soojendamiseks on tootevalikus nii 190L boileriga või ilma boilerita mudel.

Ükskõik millise Fujitsu õhksoojuspumba kasuks otsustate, võite kindel olla, et see on toodetud äärmise tähelepanelikkusega ning sobib ideaalselt meie kliimasse tagades energiasäästlikku soojatootmise ja kõige külmemate ilmadega.

Oluline on aga meeles pidada, et õhksoojuspump võimaldab maksimaalset efektiivsust saavutada ning energiat säästa ainult juhul, kui ta õigesti tööle rakendada ja lasta tal maja kütta. Kõik algab soojuspumba siseseadme paigutamisest – nimelt peab see asuma kohas, kust soe õhk pääseb eluruumides takistamatult ringlema. Teiseks peab sissepuhe olema sellise tugevusega, et õhk tõepoolest ringleb ja viib soojuse eluruumidesse laiali. Kolmandaks tuleb muude kütteallikate termostaadid keerata piisavalt madalale temperatuurile. Õhksoojuspump võimaldab energiasäästu ainult juhul, kui sellega võimalikult palju köetakse.

read more
Lisa HarrisKodusoe vähese vaevaga – õhksoojuspumbad

Kuidas vannitoast saaks asja ?

 

Ilmselt vannitoa renoveerimine on peale kööki kõige kulukam ruum mida renoveerida, selleks ongi oluline juba algselt läbi mõelda kuidas näeb välja tööde järjekord. Vähesest planeerimisest tulenevad ümberkorraldused võivad kalliks maksma minna.

  1. Millest alustada vannitoa planeerimisel?
  2.  Millised seadmed on hädavajalikud?
  3. Kas teha dušš, vann või lausa saun?
  4.  Kas ikka on vaja bideed?
  5.  Kas ja kuhu tuleb pesumasin?
  6. Kui soe saab ruum olema ja kuidas seda temperatuuri saavutatakse ?

Kindlasti tuleb üle vaadata tehnilised võimalused – vee- ja kanalisatsiooniühendused, ventilatsioon ja elektrivarustus ning vastavalt sellele kavandada otstarbekas ruumiplaneering. Alles seejärel saab hakata mõtlema vannitoa stiili ja kunstilise kujunduse peale.

Stiilidel on väga palju variante, sest moes on palju erinevaid materjale mida kokku liites võib saada jällegi mitmeid erinevaid tulemusi. Seega võib lasta fantaasial lennata ning teostada ka kõige julgemaid unistusi.

Üldiselt on plaatimine koos ettevalmistusega vannitoa remondi juures kõige ajakulukamad, kuid sellest hoolimata tasub plaate panna nii põrandale kui seintele. Nii seina- kui põrandaplaatide ostmisel tuleb arvesse võtta ka väikest varu: plaate võib olla vaja poolitada, mistõttu neid kulub ruutmeetriarvestusest veidi rohkem. Mõeldes plaadi hinnale siis tuleb ka arvestada, et kui raha vähem võib mõned kuivemad seinad niiskuskindla värviga lihtsalt ära värvida.

Kui ise ei oska?

Hästi on öeldud, et harjuta kätt teiste majade peal, enne kui asud oma maja ehitama, kui ikkagi igasugune ehitus kogemus puudub siis puhtalt suurest tahtmisest võib renoveerimistööst saada mitte projekt vaid kallis hobi mis kestab väga pikka aega.

mõelda tasuks ka sellele, et ruum ise saab väga palju niiskust ning kõik mida ruumis kasutada võiks olla siiski niiskuskindel, vastasel juhul võib ilusa viimistluse kiirelt rikkuda niiskuskahjustused. Seejuures peavad niiskuskindlad olema kõik komponendid alates plaadisegust ja lõpetades värviga. Nii seintel kui põrandal on kindlasti vaja kasutada ka niiskustõket ehk hüdroisolatsiooni.

Mõtle ka praktilisele poolele kui sisustad.

Suured asjad nagu vann ja duss tuleb kindlasti varakult läbi mõelda kuhu need paigutatakse. Kui vannitoas on piisavalt ruumi ja ärapaigutamist vajab palju asju, siis tasub kaaluda kõrget põranda- või seinakappi. Näiteks jääb tihti kasutamata ära pesumasinapealne sein, kuhu sobib ideaalselt seinakapp, mõned riiulid või boilerid.

Järgi seda, et pesemiskoha vahele jääks vähemalt 60cm vahet, et niiskus ei kahjustaks mööblit., eriti tundlik on saepuruplaadist valmistatud odavam mööbel.

Vannitoamööbel nagu peeglid võib olla maja üks tähtsamaid ja kindlasti peaks seda eraldi valgustama valgus. Mõned peegelkapid on juba eelnevalt valgustiga varustatud. Kui aga kraanikausi juures on plaanis kasutada ka fööni, pardlit või muud tehnikat, võib peegelkapi valida juba koos elektripistikuga.

Kindlasti mitte ei pea kraanikauss olema valge nagu enamustes ühiskäimlates, valida võib vabalt klaasi, marmor, betooni, värvilise keraamika ning puidu vahel. Enamus inimesi mõtleb väga oma ökoloogilisele jalajäljele ning kasutab väga veesäästlikke kraane. Näiteks kasutatakse vannitubades üha rohkem vett säästvaid valamu- ja duššisegisteid. Samuti kasutatakse vannitoa valgustamisel spetsiaalseid niiskuskindlaid ja energiasäästlikke valgusteid, sama lahendust kasutavad ka saunad.

read more
Lisa HarrisKuidas vannitoast saaks asja ?
raamistikuga-paneelid.jpg

Millised võiksid olla ootused ja lootused Eestis päikeseenergialt teenida?

Jah, esimesed päikeseelektrijaamad on juba elektrit tootmas. kui aastal 2008 oleks elektrienergiaks vajaminev investeering saadud tagasi 50-60aasta pärast, siis täna on võimalik see juba 15aastaga tagasi teenida, enam ei see väita, et tegu oleks kalli kulutusega. Kuna päikesepaneeli eluiga on kolmkümmend aastat ning neid on lihtne hooldada siis on see tehnoloogia just Eestisse sobiv. Investeeringu omakapital on 100% ning pole sisse arvestatud elektrihinna tõusu, kui hind tõuseb siis investeering saab veelgi kiiremini tasutud. Kuna hinnad tõusevad alati ja elukvaliteet kallineb siis taastuvenergia on kindel viis elukulusi madalal hoida.

Meie nägemus on, et massilisemalt hakkab Eestis levima võrku ühendatud lahenduskäikude osakaal, kus PV paneelidest saadav energia muudetakse inverterseadme abil võrgukõlblikuks elektrienergiaks. Saadud elektrienergia kasutatakse ära oma majapidamises, saades lisaks rahalist toetust omatarbeks toodetud elektrienergialt. Lahendusi ei pea ise välja mõtlema, tänapäeval on kõik vajalikud seadmed olemas ja nad vastavad mikrogeneraatorite ja võrgustandarditele. Kui olete lahendanud oma koduenergia lahenduse nii, et üleliigne elekter läheb tagasi võrku siis lisaakude jaoks pole vajadust. Kõik energia toodetakse otse võrku ja puudu jääv energia (vähese päikesega perioodid, ööperiood) ostetakse võrgust puuduolev energia juurde. Kõik käib nagu kellavärk ning ise midagi ümber ei ole vaja käsitsi lülitada.

Head päikesepaneelid on toodetud Saksamaal, kus kvaliteedi osas järeleandmisi ei tehta, kõik päikesepaneelid on eelnevalt läbinud tootekontrolli. Vastavalt kliendi soovidele ja ootustele on lihtsasti võimalik sobitada kokku endale vajaminevad paneelid.

Nii inverterseadmetele kui päikesepaneelidele kehtib 5 aastane tehasegarantii!

Tõesti mujal maailmas on võimalik saada ka toetust seadmete ostul kuid mitte Eestis. Võimalus on saada toetust erinevatelt fondidelt seadmete soetamiseks. Kui oled otsuses kindel et päikesepaneelid soetada siis küsimus on ikka, et kuhu neid siis panna ja palju neid üldse vaja on… Paigalduslahendustena on võimalused järgnevad: viilkatusele, lamekatusele, fassaadile, fassaadina või avamaale.
Eramajade puhul on kõik lihtne, seadmed on väiksed ja neid on võimalik panna majast väljapoole kui ka sissepoole, seade vajab vaid kaablit mis ühendatakse elektrivõrku. Pole isegi vahet kas teie soov on saada 3 faasiline või 1 faasiline süsteem.

Hooldada on lihtne, piisab vaid korra aastas neid pestes, see muudab nad palju paremaks kui tuulegeneraatorid, loomulikult sõltub päikesepaneelide pinna puhastamisvajadus ümbritsevast keskkonnast ja sinu tahtmisest (pinna puhastamine on vajalik suurema tootlikkuse saavutamiseks võrreldes määrdunud pinnaga), kontrollida ühenduskaablite korrasolekut. Soovituslik on jälgida ka periooditi inverterseadme tööd ja kontrollida jahutusradiaatorite olukorda, kas on seal liigset prahti, mis võib takistada soojuse eraldumist. Päikesepaneele võib ka teise nimega nimetada päikesekollektor

Ülejäänud aja võib nautida tasuta elektrienergiat teades, et tänu sinu elektrijaamale jääb õhku paiskamata suur kogus kahjulikke heitgaase, jääb õõnestamata Ida-Virumaalaste jalgealune ja sinu positiivsest otsusest ja investeeringust saavad tulemit ka sinu järeltulev põlvkond.

read more
Lisa HarrisMillised võiksid olla ootused ja lootused Eestis päikeseenergialt teenida?

Kamin.

Alternatiiviks ahjule on hea variant kamin, mille jaoks ei kulu sugugi rohkem küttematerjali. Lisaks on elava tulega kaminat kaunis vaadata.

ilus kamin

Ehituse algstaadiumis tuleks ära mõelda millist kaminat vaja on. Selle järgi pannakse paika korsten ja ehitatakse kõiksugu muud süsteemid.

Ahju ja kamina vahe seisneb selles, et esimene suudab hoida soojust ja kiirgab seda pärast kütmist pikema aja vältel, teine aga annab sooja senikaua, kuni tuli põleb.

Kütmiseks suletud kamin

Hirm suurtest küttekogustest kamina ees on asjatu. Ahju ja kaminasüdamiku kütmiseks kulub samaväärselt palju küttematerjali. Puidu kütteenergiast saadav kasu on ahjul ja kaminal sama. Küttekaminas põleb üks koldetäis kuni kaheksa tundi, ahjus umbes 30 minutit.
Ahju puhul kaob silmailu elavast tulest ära kuid pärast kõva kütmist suudab see veel sooja anda ööpäev. Välja võiks tuua miinuseid ahju korral, et nad näevad välja küllaltki standartsed, väike ukseava, ahi suudab kütta vaid seda tuba kus ta on erinevalt pellet kateldest
Kahjuks pole tarbijad väga teadlikud erinevatest trendidest ja sellepärast võib neile koju maanduda ahi mille kasust nad saavad alles peale kütmist aru. Lühidalt võib öelda, et tubli pereauto leiab Prantsuse kaminate hulgast; inimene, kes hindab enamasti kvaliteeti ja eripära, võiks valida Saksa kamina, ja inimene, kellele on hind kõige tähtsam, leiab kodu soojendaja mingiks ajaks marketist, kus müüakse oluliselt odavamaid kaminasüdamikke.
Korteritesse saab panna gaasikamina, mille korstnaks on läbi maja seina väljaviidud toru. Kamin kasutab põlemiseks õueõhku. Kui kütta gaasikaminat ööpäev läbi, peab gaasiballoon vastu nädala. Gaasikamin reguleerib temperatuuri ise.
Kütmiseks ei sobi avatud kaminad. Selliste kaminate viga on selles, et nii kui avada siiber muutub ahi kui aknaks mis jahutab maja, nii võib vaid kohinat kuulda kui soe õhk korstna kaudu õue ruttab. Ainult kaminaga kodu soojaks siiski ei saa, seda peab toetama mingi muu küte.

Minnes talvekuudel reisile puhkama siis tasuks väga karta, et veetorud võivad lõhki külmuda, kui ainuke küte on kamin. Võimalik lahendus on kesküte kamina põhjal. Siis pole enam katelt keldri vaid kamina sisse süsteemi mis soojendaks ka ülejäänud maja.

Kolm eriliiki korstent – telliskivikorsten, metallkorsten ja Fibo korsten, mille suitsulõõr on valmistatud happekindlast keraamikast, sees anorgaanilise sideainega kivivill ning välismantel tehtud Fiboplokist.

Metallkorsten on kerge ning võtab vähe ruumi, halb on see, et metall soojenedes paisub. Raske on teha nii, et metallkorstnast ei tilguks vett sisse. Seda valmistatakse mitmest kihist, kõigepealt surutakse metalltoru ümber kivivill ja selle ümber läheb plekk kest.  Kui temperatuur korstna sisepinnal tõuseb ning soojusarvestid näitavad umbes 250 kraadi siis hakkab kivivillast eralduma liimaine, lihtsalt vältida korstnaid milles on liimaine. Kvaliteetne korsten on roostevaba sise- ja väliskestaga, mis on kokku keevitatud laserkeevisega. Needitud või valtsitud korstnad ei pea kaua vastu.

read more
Lisa HarrisKamin.
uued-linad.jpg

Kuidas tasub ära kodukoristus ?

Kodukoristamist peavad seda teenust pakkuvad ettevõtjad mugavusteenuseks, mis ei peagi maksma vähe. Koristaja tunnihind jääb keskmiselt 10-15 euro kanti, kolmetoalise 60-ruutmeetrise korteri peaks saama korda kahe-kolme tunniga.

Paljudel ettevõtetel ei ole kodulehel üleval kodu hoolduskoristuse hinnakirja, kuna regulaarse hoolduskoristuse hind sõltub suuresti konkreetsest elamisest ja sellest, mida pere koristajalt ootab.

Tavalise korteri, näiteks 60m2 kolmetoalise korteri koristamiseks võib kuluda aega u. kolm tundi. Nagu ikka esimene kord peab koristaja alsutama nullist ja kõik väiksed kohad üle käima, järgmistel kordadel algab juba hoolduspuhastus ning töö võib käia üsna kiirelt.

Eritööd ning lihttööd.

Maja koristamine võtab aega hinnanguliselt viis-kuus tundi. Mida pisem on kodu ja mida enam on seal kõikvõimalikke vidinaid, seda rohkem võtab koristamine aega. Suurte vabade pindade puhastamine läheb kiiremini.

Kõige rohkem võtab aega vannitoa ja köögi puhastamine. Koristajat ja teenusepakkujat valides tasuks silmas pidada ka seda, kas puhastusvahendid on koristaja ja firma poolt või peab koduomanik need ise soetama.

Kvaliteetsed puhastusettevõtted kasutavad enda vahendeid, et vältida kahju mida võib põhjustada vale keemia, näiteks õrnadel materjalidel – valet puhastamisvahendit kasutades võib kalli materjali aja jooksul sootuks ära rikkuda.

Tellida on võimalik nii kõige lihtsam hoolduspuhastus kui ka võtta lisaks triikimine, akende või külmkapi pesu ja ka muud põhjalikumad puhastused. Eritööde alla lähevad näiteks pehme mööbli ja vaipkatte keemiline puhastus ning kõrgel lae all turnimist nõudvad tööd.

Koristaja vastutus

Teenusepakkujad sõlmivad kliendiga ka vastutuskindlustuslepingu, mille järgi vastutab ettevõte millegi kadumise või purunemise eest.

Eraisikust koristajatädi võib küll leida lehekuulutuse või näiteks naabrinaise kaudu, ent probleemide ilmnedes on neid sellisel juhul palju keerulisem lahendada.

Ükskõik millise teenuse te tellite, peaks see olema ametlikult fikseeritud, sest siis on su õigused rohkem tagatud ja kaitstud. Ja teine pool on see, et maksud maksmata ei jääks.

Soovituse jõud on suur ja sealt tulenevalt on inimesed ka helistanud firmadesse ning palunud sama koristajat kes nende tuttavate juures end juba tõestanud.

Näiteks on kui kokkulepe, et koristaja käib nädalas korra koristamas, kuid tegelikult jättis vahele siis on võimalik kohe see vaidlustada.

Kuivõrd usaldavad inimesed oma koju võõrast inimest koristama, ilmselt koristajat otsiv inimene on selle enda jaoks juba selgeks mõelnud.

Teenust pakkuv ettevõte võiks hoolitseda selle eest, et teenust käib pakkumas üks ja sama koristaja. On ka inimesi, kes alguses ehk veidi kõhklevad ja on esimestel kordadel koristamise ajal kodus, ent mõne aja möödudes muutub ka nende klientide süda rahulikumaks ning julgetakse koristaja tulekul kodust ära olla ja omi asju ajada.

Leping mis on suusõnaliselt kokku räägitud ei oma juriidilist jõudu. Siis peab sul olema keegi tunnistaja kõrval, kes ütleb, et jah, tõepoolest, meil oli niimoodi kokku lepitud

read more
Lisa HarrisKuidas tasub ära kodukoristus ?
kontorimööbel.jpg

Kuidas valida kontorimööblit

Tänapäeval meisterdatakse kõik kontorilauad saepuruplaadist. Arvata võib, et paberilt kulub värv päris kiirelt. Suur valik kauplustes võtab silmad kirjuks. Valides melamiini, laminaadi või spooniga kaetud riiuli võite olla kindel, et viimistlus säilib kaua. Töötooli kvaliteeti hinnates tasub esimese asjana tutvuda jalaristiga. Kõige parem jalaristi valmistamise materjal esineb arvatavasti metall. Kui jalarist ette tuleb metallist, siis tõenäoliselt jalarist ei purune. Kvaliteetsetel riiulitel esineb osa vaheplaate fikseeritud ning osa liigutatavad. Stabiilsuse tagamiseks peab riiuli tagasein olema ühes tükis. Väikestest tükkidest tagaseinaga riiul jääb “tudisema. Soovituslik riiulivahe kõrgus tuleneb standartse A4 dokumendikausta kõrgusest. kontorimööbelKui teie olemasolev pehme mööbel pärineb ühelt tootjalt, tark alustada uue riiuli otsingut sama tootja juurest. Nimelt kasutab enamik büroomööbli tootjaid tänapäeval samu viimistlusmaterjalide tarnijaid. Basic töölaud ette tuleb L-kujuline: sellesse töölauda saab kõnekeeles väljendatuna „tooliga sisse sõita“ ning küünarnukid lauale toetada. Nii õlavööde minimaalselt pingutatud.

Arvuti ekraani saab paigutada väljasirutatud käte kaugusele, laua nurka..Tänapäeval ette tuleb esmapilgul päris raske hinnata, kas tegemist ette tuleb kvaliteetse töötooliga või mitte. Valdav osa töötoolidest ette tuleb Aasia päritolu ning nemad näevad välja võrdlemisi sarnased. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas eristada vastupidavat töötooli “müügiks tehtud” toolist. Hoolimata kohati äravahetamiseni sarnasest disainist toodetakse neid töötoole siiski erinevates tehastes, täiesti erinevat päritolu komponentidest või mõningaid detaile, nt. amordikatteid, sootuks paigaldamata. Minu kogemus näitab, et erinevat päritolu Eestis enimmüüdud hinnaklassi kuuluvate töötoolide praagiprotsent võib erineda kuni kakskümmend korda! Eestis enimmüüdud töötoolide jalaristid ette tuleb aga plastikust. Kvaliteetset plastikust jalaristi ei ole vaja karta. Lihtsaim viis ette tuleb otsustada plastikust jalaristi sees toimuva alusel. Kui jalarist ette tuleb seest tühi, ette tuleb see märk nõrgast konstruktsioonist. Plastikust jalaristi sees peab olema tugikonstruktsioon. Kontori tingimustes, kõval põrandal, ette tuleb kõige otstarbekamad pehmed kummikattega rattad. Iseenesest ei ole niisamuti kvaliteetsest plastikust kõvadel ratastel midagi viga. Eriti, kui parketil vaiksemaks liikumiseks panna tooli alla läbipaistev kaitsematt. Igal juhul peavad rattad istuma kindlalt pesas ja keerlema ilma takistusteta. Kui rattad ei keerle vabalt, kiiluvad nemad varem või hiljem kinni ning lõpptulemusena võivad sootuks küljest murduda. Laias laastus jaguneb töötoolide istmekatete materjali valik kaheks: tekstiil ning nahk. Mõlemal juhul peab jälgima, et kattematerjal oleks kindlalt istmepadja külge fikseeritud ega annaks kusagilt järgi. Kanga hõõrdumisele vastupidavust ette tuleb võimalik mõõta ning osa toole esineb niisama vastava sertifikaadiga varustatud, kuid reeglina kaasneb selline dokumentatsioon alates 300 eurot maksvate töötoolidega. Kindlasti ei pea aga nii palju maksma: sama raha eest võib osta 4 kvaliteetset töötooli.

read more
Lisa HarrisKuidas valida kontorimööblit
Allalaaditud-fail-2.jpg

Maakütte eelised ja puudused

Maasoojuspump ehk maaküte on energiasäästlik ja keskkonnasõbralik kütteviis inimesele, kelle elamukrunt on keskmisest suurem ning kes hindab mugavust. Maasoojuspump on kütteseade, mis ammutab maapinda salvestunud päikeseenergiat. Suvel koguneb maapinda soojusenergia, mida jahedate ilmade saabudes saab maasoojuspumba abil maja kütmiseks kasutada. Maasoojuspump kasutab soojusallikana pinnase ülemisi kihte, kaljut või lähedal asuvat veekogu.  Meetri sügavusel maapinnas on temperatuur üsna püsiv (4 – 12 ºC). Maapinda salvestunud soojusenergia ammutatakse pinnasesse paigaldatud plastikust torustiku – maakollektori abil. Maakollektor on ühendatud soojuspumbaga, mis katab täielikult maja küttevajaduse: küttes ruume ja tootes sooja tarbevett. Maasoojuspumbaga saab vajadusel ka ruume jahutada. Soojuspump töötab aga jällegi elektrienergia peal, mis teeb ka sellest küttesüsteemist mõnes mõttes elektrikütte. Positiivne on aga see, et kulutades ühe kWh elektrienergiat suudab maasoojuspump toota kuni 5 kWh soojusenergiat. Seega on maasoojuspumba abil võimalik küttekulusid vähendada kuni 80%. Kui sinna juurde lisada elektrienergia tasu, siis teeb see ikkagi pikas perspekttivis soodsa küttelahenduse.

Tööpõhimõte

Maakütte on võimalik sisse seada nelja erineva energiallika baasil –  maapind (maakollektor), energiakaev, põhjavesi ja veekogu (veekollektor). Maakütte torustik  paigaldatakse 1 m sügavusele vahekaugusega vähemalt 1 m ja täidetakse külmumiskindla vedelikuga – külmakandjaga.  Suurim maasoojuspumba tootlikkus saavutatakse niiske pinnase korral. Maasoojuspumbaga soojusenergia ammutamiseks on kõige ebasobivam kuiv ja liivane pinnas. Kui maja on ehitatud veekogu lähedale, siis saab soojuspumbaga veekogu põhja paigaldatud plasttorustiku (veekollektori) abil ammutada kütmiseks vajalikku soojusenergiat. Energiakaevudeks nimetatakse vertikaalseid või kaldu puurauke, millesse paigaldatud torustiku kaudu ammutatakse pinnasekihti salvestunud päikeseenergiat hoonete ja tarbevee kütmiseks. Energiakaevust saadav soojusenergia ühe meetri kohta on vähemalt kaks korda suurem võrreldes horisontaalse paigaldusega. Soojusallikana saab kasutada ka põhjavett, mille temperatuur on aastaringselt 4 – 12 ºC. Soojuspump kasutab maja kütmiseks põhjavette salvestunud päikeseenergiat. Maasoojuspumbaga ühendatakse tavaliselt kaks üksteisest 15 – 20 m kaugusel asuvat puurkaevu, üks vee võtmiseks ja teine vee tagasijuhtimiseks.

Millist pumpa valida?

Laiemalt on levinud kahte erinevat sorti maasoojuspumbad – fikseeritud kondenseerumisega ja muutuva kondenseerumisega pumbad. Fikseeritud kondenseerumisega maasoojuspump hoiab küttevee temperatuuri kindlal fikseeritud tasemel. Sõltumata küttesüsteemi temperatuurist töötab soojuspump kõrgel kondenseerumistemperatuuril. Fikseeritud kondenseerumisel on soojuspumba soojatootlikkus madalam ja kompressori eluiga lühem.  Muutuva kondenseerumisega soojuspump hoiab küttevee temperatuuri vastavalt hetkel vajatavale küttekoormusele. See tähendab, et välistemperatuurile vastav kütmiseks vajalik temperatuur saavutatakse arvestades maasoojuspumba välisanduri ja pealevooluanduri väärtusi. Muutuva kondenseerumisega maasoojuspumpade eeliseks on kõrge soojatootlikus madala kondenseerumistemperatuuri juures. Samuti on tagatud maksimaalne energiakokkuhoid.

Kus kasutada?

Maasoojuspump sobib vanema maja küttesüsteemi renoveerimiseks või uusehitistele paigaldamiseks. Kütmiseks vajaliku soojusenergia ammutamiseks peab maja ümber olema piisavalt suur vaba krundipind, ca 600 m².

Maasoojuspumba tõhusus sõltub maja mõjutavatest faktoritest ja tingimustest. Kõige tõhusamaks osutub maasoojuspump siis, kui majal on suurem küttevajadus. Mida suurem on kütmist vajav pind, seda rohkem tasub ära maasoojuskütte süsteemi rajamine. Lisaks sellele sobib maakütte süsteem hästi kokku majas olevate vesiküttesüsteemidega, sest radiaatorite ja põrandaküttesüsteemide töötemperatuur on maaküttele sobivaimal tasemel.

Maasoojuspumbasüsteemi paigaldamise maksumus sõltub paljudest faktoritest. Odav hind ei tohiks kindlasti olla maasoojuspumba valimisel põhikriteeriumiks. Odavus tuleneb alati millestki, nt reeglina kvaliteedi, säästlikkuse või mugavuse arvelt. Kindlasti tuleb täpselt uurida, mis pakutud hinnas sisaldub. Kui aga otsustate maaküttesüsteemi kasuks, siis võite kindlad olla, et saate endale keskkonnasäästliku ja mugava küttesüsteemi aastakümneteks.

read more
Lisa HarrisMaakütte eelised ja puudused