Kõik piirdeaia ehitamiseks

Punutud võrk

Punutud võrk on üks kõige levinumaid lahendusi, mis sobib praktiliselt igat tüüpi objektide jaoks. Väikese maksumusega, transportimiseks mugavate mõõtmetega pakendites, lihtne paigaldada. Valmis piire on elastne, kuid üpris väikese tõkestusteguriga.
Piirde elastsus ja väike maksumus annab võimaluse kasutada seda mitmesuguse otstarbega objektidel, nii näiteks suurte metsakõlvikute ümbritsemiseks kui ka tööstuslike, era-, avalike ja spordirajatiste kaitseks. Spordirajatiste või laste mänguväljakute jaoks on punutud võrk kõige eelistatavam, sest tänu elastsusele on selline piire traumaohutum ja pallilöökidele vastupidavam kui keevisvõrgust piirded või paneelsüsteemid. Võrgu punutud struktuur annab võimaluse võrguridasid omavahel kokku põimida ja moodustada erineva kõrgusega piirdeid. 3 mm või suurema läbimõõduga traadist punutud võrk tõstab okastraadiga kombineerituna oluliselt kurjategijate tõkestustegurit ja võib teatud juhtudel neid isegi sundida sissetungikatsest loobuma. Niisugune piire on sobiv lennuvälja, sõjaväebaasi või muu režiimse objekti kaitseks.
Võrku toodetakse kaht tüüpi pinnakattega: kuumtsingituna ja polüvinüülkloriidiga kaetuna või ainult tsingituna. Kuumtsinkimine koos polüvinüülkloriidpindega lubab piirdele anda kuni 10-aastase korrosioonikindluse garantii.
Chain Link Fencing

Keevispaneel

Paneelaed on võrreldes võrkaiaga tugevam, igat keevispaneeli on võimalik igal hetkel  eemldada  ja vajadusel aiapaneel välja vahetada.

Paneelaiad sobivad kasutada nii eramajade, tootmishoonete kui ka ühiskondlike hoonete piiramiseks, kus tavaline  võrkaed võib  jääda nõrgaks.

Paneelaedade puhul eristatkse kahte tüüpi keevispaneele:

3D paneelaiad – aiapaneelil on spetsiaalsed 3D painutusega tugevdusvoldid.

Paneelaiad

Kasutatav traadi diameeter nii horisontaalsel kui vertikaalsel  on 4mm või 5mm
Keevispaneeli silma suurus on 50x200mm, või 50x100mm
Aiapaneeli pikkus on 2505mm ja kõrgus 830mm kuni 2430mm
Viimistlus- tsingitud, kuumtsingitud, värvitud

2D aiapaneelid – aiapaneelil on kahekordne 2D horisontaaltraat

2D- aiapaneel

Kasutatv traadi diameeter horisontaalis 6 või 8 mm; vertikaalis 5 või 6 mm
Keevispaneeli pikkus 2505mm.
Aiapaneeli standart  kõrgused 1030; 1230; 1430; 1630; 1830; 2030 mm
Paneeli silma suurus  50x200mm
Viimistlus- kuumtsingitud või kuumtsingitud ja värvitud
Aiapaneelide standartvärv on roheline(RAL 6005). Soovi korral on võimalus lasta aiapaneelid värvida just Teile sobivasse tooni.
Eestis kasutatakse tavaliselt paneelaia ehitusel 3D keevispaneeli, mis on oluliselt odavam kui 2D keevispaneel

Võrreldes keevisvõrkaiaga on paneelaiad oluliselt tugevamad ja vandaalikindlamad.  Paneelaia maksumus võrreldes tavalise võrkaiaga on umbes poole suurem.

Keevispaneelaia puhul tasub kasutada piisava jäikusega õiget tüüpi aiaposte.
Aiapaneelid kinnitatakse aiapostide külge spetsiaalsete klambritega

Betoon moodulsoklid

Valmistatud kuivbetoonist, soklites 3 x 6 mm armatuur.
Sokli kõrgus: 300 mm kuni 400 mm.
Sokli laius 60mm kuni 80mm ja pikkus 2000mm kuni 3000 mm.

Sokli peamine ülesanne on aia kaitsmine poripritsmete ja niiskuse eest. Võrreldes valatud vundamendiga on moodulsokli peamiseks eeliseks tunduvalt madalam hind ja kiirem paigaldus, andes samas aiale ka korrektsema väilmuse.

Kuivbetoonist soklikandur metallpostile on mõeldud 60 mm soklitele. Sobib 60×40 ja 60×60 metallpostidele.

Keevisvõrk

Keevisvõrgust võrkaedu kasutatakse tavaliselt suurte territooriumide nagu mets, talu, põld jms piiramiseks. Valmistatud 2.1mm ja 2.5mm läbimõõduga tsingitud traadist. Võrgusilmad on erineva kujuga, mõõtudega 50x100mm ja 75x100mm. Rulli pikkus 25m – keevisvõrk.

Keevisvõrkaed on kaetud PVC-kattega (värvus: roheline RAL6005). Aiad on komplektis 45mm läbimõõduga ümarate või GALFAN 60mm läbimõõduga spetsiaalsete aiapostidega (mis taotakse pinnasesse spetsiaalse mehhaanilise seadme abil, ilma betoneerimiseta). Iga 25m tagant, territooriumi nurkades ning aia alguses ja lõpus kasutatakse aia toestamiseks tugiposte. Võrkaed on komplektis kas  postidega, tugipostide ja  postidele mõeldud kinnitustega. Aiapostid soovitame paigaldada 2.5m sammuga.

Metallaiad

Tänapäeval peetakse metallaiast rääkides silmas kõige enam varbaeda, mis on ka kõige odavam metallaia tüüp jättes välja võrkaiad ja paneelaiad.

Metallaiad ehk varbaiad valmistatame üldjuhul nelikanttorust 20 x 20 mm või 15x15mm. Kvaliteetselt viimistletud varbaiad peavad vastu aastakümneid ja on praktiliselt hooldusvabad. Metallaia suureks eeliseks teiste aialahenduste ees on parem vastupidavus, suurem tugevus ja kõrgem turvalisus. Metallaiad on vastupidavad lume koormusele ja on vandaalikindlad.
Soovitame kõik metallaiad esmalt kuumtsinkida ja vajadusel värvida. Kuumtsinkimine tagab metallaiale pika korrosioonikindluse ja ilusa väljanägemise aastateks.

Betoon moodulpostid

Aiapostide moodulid on valmistatud neljast klombitud või lõhestatud silikaattellistest. Valmis moodulitest saab aiapostid laduda kiirelt ja mugavalt. Suurima mõõduga moodulitest valmistatud aiaposti sisse saab paigaldada ka postkasti.
Moodulitest valmistatud aiapostid kaetakse pealt nö. aiaposti mütsiga. Erinevates mõõtudes saada olevad aiaposti mütsid on valmistatud betoonist.
Aiakonstruktsiooni kinnitamiseks on metallist kinnitusdetailid, mis paigutatakse posti ladumise ajal moodulite vahele.
Posti sisemus tuleb täita tsementmördiga 1:6 (1 osa tsementi ja 6 osa liiva). Mördiks soovitame kasutada AS Silikaat müürimörti M 10.
NB! Nakke parandamiseks kasta moodulid enne ladumist puhta veega märjaks!

Loomavõrk

Loomavõrku kasutatakse loomade liikumisala piiramiseks. See sobib hästi suurte maa-alade, nagu näiteks kruntide, põldude, karjamaade ja viljapuuaedade, tarastamiseks. Loomavõrgu valmistamisel on kasutatud sõlmimistehnikat ning ei ole vaja karta keevituskohtade hargnemist. Võrk on alt tiheneva silmaga, mis tagab kaitse nii suuremate kui väiksemate loomade eest.

Võrgu valmistamiseks on kasutatud 1,6 mm paksust tsingitud traati.
Võrgu kõrgus on 2000 mm.

Disainaed

Hardware Cloth

Okastraataed

Okastraati kasutatakse peamiselt piirete ja kaitserajatiste turvalisuse tõstmiseks või ka täiesti iseseisvate piirdesüsteemide rajamiseks.

Okastraat on valmistatud 1,7 mm paksusest tsingitud traadist.
Ühes rullis on 100 m traati.

Puurivõrk

Puitaed

Millega peaks arvestama puitaia ehitamisel, milline oleks õige materjal ning milliseid võimalusi aia ehituseks tänapäeval pakutakse, sellest ka järgnevalt räägime. Aed loob privaatsust, hoiab eemale võõrad pilgud ning tekitab maja ümber turvalise keskkonna. Kaunilt ehitatud aed on ühe kodu must-have!

Puitaed on traditsiooniline ja klassikaline lahendus igale kodule. Tänapäeval ei pruugi puitaed aga olla sugugi konservatiivne, kuna lai valik võimaldab palju modernseid lahendusi.  Maalähedasena sobib ta hästi vaiksematesse linnaosadesse, kus domineerib rohelus. Tihti kasutatakse puitaeda just aia-ala tänavapoolsel küljel, enamasti privaatsuse, kuid ka majaga ühtse terviku saavutamiseks. Iga aed on majale kui visiitkaart ning majaga samasse tooni värvitud puitaed võimaldab luua visuaalselt tasakaalustatud tervikut.

Alustame algusest – kui kõrge või kui tihe aed ehitada?

Standardmõõt, kui kõrgeks üldjuhul aed ehitatakse, on 1,5 meetrit. Erandjuhtudel tohib aed olla ka kõrgem, kuid sellisel juhul tuleb see kohalikus omavalitsuses kooskõlastada. Vertikaalse aia puhul sobib lippide vahekauguseks kõige paremini 2 sentimeetrit, horisontaalsete laiade laudade puhul võib vahe muidugi suurem olla. Aiapostide vahekauguseks aga soovitatakse 2,5 meetrit või veidi enam.

Milliseid aiaposte kasutada?

Aia ehitamisel alustame loomulikult aiapostidest, kuhu aialipid kinnitada. Üks lihtsamaid viise, on kasutada metallposte – seejuures on mõeldav kasutada lühikesi metallposte, mille külge kinnitada vajaliku pikkusega puitprussid. Juhul kui on käsil aia renoveerimine ning metallpostidelt on vaja eemaldada rooste ja teha värviparandusi, siis selleks sobib kasutada näiteks roostetõrjet sisaldavat metallvärvi.

Puumarketi tootevalikus on Soome tootja Teknose metallvärv Ferrex, mille pigment takistab tõhusalt rooste moodustumist värvikihi alla ning neutraliseerib õhus sisalduvaid happelisi saasteid. Tänu Ferrexi pigmendile saavutatakse hea nakkuvus ka galvaniseeritud pinnaga.

Samuti on võimalik kasutada aiapostina ka immutatud puitu, kuna selle võib mädanemisohtu kartmata julgesti maa sisse kaevata. Meeles tuleb pidada vaid seda, et immutatud puidust posti lühemaks saagimisel või teritamisel tuleb lõikepinnad puidukaitsevahendiga kindlasti uuesti töödelda.

Kas horisontaalne või vertikaalne aialipp?

Enamasti jaotatakse puitaiad horisontaalseteks ning vertikaalseteks. Vertikaalsed aiad on levinumad pigem just nn. vanemates rajoonides, kus selline aed sobib suurepäraselt kokku roheluse ning klassikalise miljööga. Vertikaalsel puitaia ehitamisel kinnitatakse aialipid lipipõõnale, mis on kinnitatud tugevalt aiaposti külge.

Järjest enam on populaarsust kogunud horisontaalsed puitaiad, eriti uuselamurajoonide puhul. Horisontaalse aia suureks plussiks on kõvasti väiksem ajakulu, sest sellise aia puhul jätekase laudade vahele suuremad vahed kui vertikaalse puitaia puhul. Lisaks on kasutatavad lauad tavaliselt laiemad, sageli isegi 150 millimeetrit või enam.

Puidust  ja aialippidest.

Tavaliselt saavad aialipid hästi tuulduda ning neisse tunginud niiskus eemaldub kergesti. Samuti on puitaeda lihtne üle värvida, ja lippidesse tunginud mädanik ei ole suureks probleemiks. Ajapikku kipub aga siiski neis kohtades, kust niiskus rohkem puitu pääseb (nt. otstes ja rõhtlatile kinnitamise kohas) aialipp aeglaselt mädanema. Selle vältimiseks soovitaks kasutatada aia ehitamiseks juba tööstuslikult immutatud puitmaterjale.

Uue tootena Puumarketis on leida valmis lõigatud ning immutatud pruuni värvi aialipid. Valmis lõigatud aialippe on mugav kasutada, kuna lipid on juba õiges mõõdus ning laua otsi ei ole vaja eraldi immutada. Saadaolevad pikkused 1,2-1,8 meetrit.

Puitmaterjalide eluiga pikeneb immutamisega 3-5 korda!

Korralik immutamine tänapäevaste puidukaitsevahenditega suurendab oluliselt puidu head vastupidavust. Immutamisega muudetakse puit seentele ja putukatele toiduks kõlbmatuks ning tänu sellele puit säilib. Immutamise käigus viiakse puitu kaitsev kemikaal vesilahusega puidu rakkudesse, seejärel imetakse vesi puidust välja ja kemikaalid jäävad puidu sisse.

Immutatud puidu kasutamise eeliseks on see, et immutatud puitu ei pea hiljem katma puidukaitsevahenditega. Soovi korral võib immutatud puitu viimistleda kõikide puidule mõeldud värvide ja pinnakaitsevahenditega.

Millega aeda värvida?

Aia värvimisel on soovitatav kasutada puidu pinda imbuvaid tooteid, nagu näiteks Pinotex Fence, mis tänu vaha sisaldusele suurendab puidu määrdumiskindlust ja vetthülgavust. Ning valik Woodexi tooteid, mis hoiavad ära niiskuse imendumise, puidu lõhenemise ja määrdumise.

Loomulikult sobib kasutamiseks ka traditsiooniline värvkate, kuid selle kasutamisel tuleb meeles pidada, et teistkordsel värvimisel on vana pinna puhastamine värvimisest endast sageli tüütum tegevus. Näiteks Rootsi punane ei sobi küll kõikjale, ent pinna puhastamine uuesti ülevärvimiseks on sel juhul üpris lihtne. Kindlasti tuleks värvitooni valimisel arvestada sellega, et hele pind määrdub kergemini, ent sama oht on ka kruusatatud tänava äärsel tumedal aial.

Kauakestvaid aialahendusi!

Allikas: Puumarket, Puuinfo

Mobiilaed

Ajutiste aedade eelisteks on nende lihtne transport, paigaldamine ja mahavõtmine. Mobiilaiad on mõeldud ehitusplatside, valve all olevate territooriumide, kontserdipaikade ja muude alade piiramiseks. Ajutised aiad paigaldatakse betoonjalastele, aiapaneelid aga ühendatakse üksteisega metalldetailide abil. Kõrge kvaliteediga tsingitud keevisraam tagab pika tööea. Ajutised aiad erinevad üksteisest paneelide kõrguse, laiuse ning läbimõõdu ja raami mõõtmete poolest. Mobiilaeda saab lihtsalt maha võtta ja teises kohas uuesti üles panna. Neil tegutsevad kes ehitusäris või avalike ürituste korraldamisel tasub osta ajutine aed ning mitte kulutada raha piirdeaia rentimiseks.

Aiavõrgud

Võrkaed on üks lihtsamaid ja soodsamaid võimalusi vastupidava aia ehitamiseks. Aia ehituse aluseks on aga tugev ning ilmastikuoludele vastupidav aiavõrk. Just selliseid võrke leiad sellest kategooriast. Meie valikus on mitmesugused aiavõrgud ning kuid muidugi ei ole puudu kõik vajaminevad kinnitusvahendid. Postiklambrid, sidumistraadid ja muud kinnitusvahendid aitavad aia ehitamise muuta hõlpsamaks. Ka võrkude seas on mitmeid erinevaid – võid leida nii kergeid PVC võrke, aiapaneele, keevisvõrke, metallvõrke kui ka isegi punutatud võrke. Metallvõrk on eriti vastupidav lahendus aia ehitamiseks. Lisaks mudelite rohkusele saad valida endale sobiva värvi – ehita roheline, must või hall aed, valik on sinu. Lehitse lähemalt meie valikut ning vali endale sobivaim aialahendus.